افتتاح دستگاه کمپوستر در شرکت سایپا با حضور مدیر کل محیط زیست استان تهران 1403/01/29 - 18:19:41

شرکت سودیکو به عنوان تنها شرکت تخصصی مدیریت پسماند و بازیافت ضایعات در گروه خودروسازی سایپا، در تاریخ 12 اسفند ماه 1402، با حضور مدیر کل سازمان محیط زیست استان تهران، مدیران و معاونین شهرداری ها و همچنین مدیران و معاونین گروه خودروسازی سایپا، اولین دستگاه کمپوستر در صنایع خودروسازی کشور، را افتتاح کرد. 

شرکت سودیکو با راه اندازی این دستگاه پسماندهای تَر یا همان فساد‌پذیر مثل پسماندهای تَر رستوران که در شرایط عادی برای محیط زیست مضر بوده و نگهداری آنها در سایپا همراه با مشکلات و معضلات محیط زیستی از قبیل: انتقال شیرابه و آلودگی، بوی نامطبوع، هزینه‌های حمل و نقل و دفن بوده، با روشی جدید مطابق با روش‌های نوین و به‌کار رفته در دنیا به ماده ای به نام «کمپوست»، که نوعی ماده خوب و مغذی برای گیاهان است و در نگهداری فضای سبز و صنایع کشاورزی قابل استفاده است تبدیل می‌کند.

این پروژه در حال حاضر در شرکت سایپا و برای پسماندهای رستوران، اجرایی شده و شرکت سودیکو توان راه‌اندازی این دستگاه در سایر شرکت‌ها را دارد. شرکت سودیکو با راه اندازی این دستگاه علاوه بر برداشتن قدم موثر در حفظ محیط زیست در راستای ایفای نقش مسئولیت اجتماعی گروه سایپا، نسبت به کاهش هزینه‌های مربوط به نگهداری فضای سبز در گروه خودروسازی سایپا نیز موثر خواهد بود.